několikanásobná mistryně České republiky a reprezentantka České republiky

Oddíl : MK Řeznovice
Soutěže žen : TTC Ústí nad Orlicí B - II. liga ( 2009 - 2011 )

SK Dobré B - I. liga ( 2011 - 2012 )
SVS Hradec Králové ( 2012 )
SKST Hodonín ( 2012 - 2014 )
MK Řeznovice ( 2014 - dosud )

Pořadí v žebříčku ČR starších žákyň 2012 : 1.místo
Úspěchy :
2010 - 1.místo na mistrovství ČR mladších žákyň v soutěži jednotlivců
2010 - 1.místo na mistrovství ČR mladších žákyň v soutěži čtyřhry
2012 - 1.místo na mistrovství ČR starších žákyň v soutěži jednotlivců
2012 - 1.místo na mistrovství ČR starších žákyň v soutěži družstev
2012 - 2.místo na Mezinárodním mistrovství Slovinska kadetek v soutěži čtyřhry
2012 - 3.místo na Mezinárodním mistrovství Itálie kadetek v soutěži čtyřhry
2012 - 2. místo na na Mezinárodním mistrovství Polska kadetek v soutěži čtyřhry
2012 - účastnice Mistrovství Evropy kadetek, osmifinalistka soutěže čtyřher
2012 - Mistryně ČR středních škol ( Gymnázium Hodonín )

Výbornou sezónu 2012 potvrdila Bára Kapounová dvěma republikovými tituly

Přestože valné většině stolních tenistů sezóna pomalu, ale jistě končí nebo právě vrcholí,několika jedincům se letošní sezóna protáhne až do horkých letních dnů. Mezi tyto "vyvolené",kteří se budou připravovat na červencové juniorské a kadetské Mistrovství Evropy 2012 v rakouském Schwechatu, patří také slečna Barbora Kapounová (r. 1997) z malé podorlické vísky Řetůvky.

Bára je odchovankyní bohaté ústeckoorlické líhně stolního tenisu, kde ji prvních šest sezón připravoval trenér Štefan Čopián. V roce 2012 byla Bára členkou oddílu Sokol Hradec Králové 2. Skutečně systematický a objemově vyhovující tréninkový proces Bára konzumuje teprve tři kalendářní měsíce se svým osobním koučem Mgr. Michalem Lebedou. Přestože Bářin vrchol letošní sezóny by se měl uskutečnit až ve druhé polovině července, již nyní by se dala probihající sezóna hodnotit jako nejúspěšnější ze všech sezón v její krátké sportovní kariéře. Po úspěších na bodovacích republikových turnajích ( mj. vítězství na turnaji v Ostravě ) a na mezinárodních turnajích ( stříbrná medaile z družstev při Mezinárodním mistrovství Slovinska a bronzová medaile ze čtyřher při Mezinárodním mistrovství Itálie ) se Bára zúčastnila dvou republikových mistrovství ve své kadetské kategorii, a to MČR družstev v Ostravě a MČR jednotlivců v Hluku.

První dubnový víkend se v halách TJ Mittalu Ostrava uskutečnilo mistrovství ČR družstev. Na toto mistrovství odjížděla Bára se svou spoluhráčkou Lucií Drábkovou spíše z povinnosti,protože páté místo v nasazení družstev nedávalo mnoho šancí na jakýkoliv větší, třeba i medailový úspěch. Velké odhodlání, nečekaná soudržnost teprve nedávno sestaveného páru a nakonec i potřebné štěstíčko znamenaly opak a děvčata kráčela od vítězství k vítězství. Vítězství nad družstvy Sokola Dlouhomílov, SKST Baník Havířov a SKST Dubňany A dovedla děvčata do finále, kde se utkala s největším favoritem turnaje SKST Hodonín A Po nervydrásajícím průběhu (mj. s legendárním zkaženým podáním Báry ve vítězném utkání proti Novotné za stavu O : 2 na sety a 9 : 9 na body ) dokázaly hráčky Sokola Hradec Králové 2 porazit své soupeřky 3 : 2 na zápasy a vybojovat pro svůj oddíl velmi nečekaný, o to však cennější triumf a titul mistryň České republiky. Pro změnu poslední dubnový víkend odjela Bára na republikové mistrovství kadetek již v roli spolufavoritky mistrovství. Do jihomoravského Hluku odjížděla o to raděii, protože se vracela na místo, kde v roce 2010 získala na MČR mladších žákyň zlaté medaile v kategorii jednotlivců i ve čtyřhře. Po celý turnaj bojovala Bára nejen proti svým soupeřkám, ale i proti tlaku, který gradoval zvláště po vypadnutí její největší soupeřky ( a spoluhráčky z kadetské reprezentace ČR) Veroniky Kmeťové z SKST Hodonín již ve čtvrtfinále turnaje. Se všemi nástrahami se Bára vypořádala na výbornou a po finálovém vítězství 4 : 2 nad zlínskou Slezákovou se mohla radovat již ze čtvrtého republikového titulu. Ke zlaté medaili ze singlu přidala Bára ještě dva bronzy, ze čtyřhry ( s Klárou Diblíkovou ze Slavoje Praha) a z mixu ( s Tomášem Polanským ze Slavoje Ústí nad Labem ).

(--mk-)

Je to pro mě určitě vrchol dosavadní kariéry

Česká Třebová – Po dlouhých třiadvaceti hodinách cesty se domů do České republiky vrátila stolní tenistka BARBORA KAPOUNOVÁ (*1997, Řetůvka), která plných sedmnáct dní strávila v čínské Šanghaji.
Vrátila se unavená, ale určitě šťastná a bohatší o mnoho nezapomenutelných vzpomínek, zkušeností a dojmů.
Prvních deset dní reprezentovala Bára, jak se jí u nás říká, Českou republiku na juniorském mistrovství světa ve stolním tenisu. Startovala jednak v týmové soutěži, ale také v soutěži jednotlivců a mixů. V týmové soutěži vybojovala Bára spolu se svými spoluhráčkami z národního týmu v konkurenci dvaceti týmů z celého světa čtrnácté místo. V soutěži jednotlivců postoupila z kvalifikační skupiny do hlavní soutěže mezi nejlepších 64 hráček. V prvním kole ji však vyřadila soupeřka z Hongkongu Yee Lok Lam, a to poměrem 4:0. Stejného výsledku dosáhla Bára i v soutěži smíšených párů (mixů), kde spolu se svým spoluhráčem Stanislavem Kučerou prošli úspěšně kvalifikačními boji, ale v prvním kole narazili na silný chorvatsko-ruský pár Filip Zeljko – Ekaterina Guseva a po výsledku 0:3 se s turnajem rozloučili.
Po zakončení juniorského mistrovství světa zůstala Bára Kapounová spolu se svou havířovskou a reprezentační spoluhráčkou Karolínou Mynářovou a trenérem Kamilem Koutným ještě jeden celý týden v Šanghaji. Tento čas využili k tréninku v jednom z mnoha šanghajských klubů. Mohli si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jakým způsobem se v Číně trénuje, a načerpat tak další zkušenosti a inspiraci do své tréninkové praxe.
Přestože se Báře nepodařilo vybojovat v žádné kategorii nějaké přední umístění, již samotná účast na šampionátu byla velkým úspěchem a korunováním velmi bohatého a úspěšného roku 2014. Nadějí navíc zůstává i to, že o podobný a třeba i větší úspěch se může pokusit i příští rok, kdy Bára stále ještě zůstává mezi juniorkami.

O pocity a vzpomínky se s námi po svém návratu podělila v následujícím rozhovoru.

Blíží se konec roku a je již možné bilancovat. Jaký byl rok 2014 pro Báru Kapounovou?

Byl to pro mě náročný, ale skvělý rok plný úspěchů a cestovatelských zážitků. Mezi ženami jsem v první polovině roku dohrávala první ligu za B tým Hodonína a moje úspěšnost se pohybovala okolo pětadevadesáti procent. Byla jsem rovněž součástí hodonínského A týmu, který vyhrál titul mistryň republiky i Český pohár.
Od nové sezony nastupuji pravidelně v ženské extralize za klub MK Řeznovice. Úspěchem pro mě skončilo mistrovství republiky žen, kde jsem spolu se svou hodonínskou spoluhráčkou Veronikou Kmeťovou vybojovala stříbrnou medaili v soutěži čtyřher. Mezi juniorkami jsem na jaře absolvovala sérii domácích a mezinárodních turnajů. Určitě největším zážitkem byly turnaje v Chile a v Argentině, odkud jsem si přivezla jednak spoustu zážitků, ale také bodů do světového žebříčku. Mimo jiné jsem zde porazila Japonku Matsudaira, která patří do světové juniorské špičky.
Po návratu z Jižní Ameriky jsem se zúčastnila juniorského mistrovství České republiky, na kterém jsem si zajistila třetím místem nominaci na juniorské mistrovství Evropy v italské Riva del Gardě. Tam jsem v týmové soutěži spolu se svým družstvem dosáhla velkého úspěchu celkovým pátým místem, čímž jsme se kvalifikovali na mistrovství světa v Číně.

Bylo dostatek času poznat i různá místa. V pozadí panorama Nové Šanghaje.Účast na mistrovství světa je snem mnoha sportovců. Kam tuto účast řadíte a jak jste spokojená se svým působením na šampionátu?

Mistrovství světa v čínské Šanghaji je určitě vrcholem mé dosavadní kariéry a jsem opravdu ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit. Je to úplně jiný turnaj než ostatní turnaje během roku. Sjíždějí se tam ti nejlepší hráči ze všech kontinentů a je to moc příjemné setkání, které má svůj zvláštní náboj. Domácí pořadatelé se navíc snažili, aby celý šampionát proběhl bez jakéhokoliv problému a bylo na co vzpomínat. Velkým zážitkem byl již zahajovací ceremoniál, který se odehrával na lodi, která se plavila kolem nasvícených mrakodrapů Nové Šanghaje. Moje výsledky na mistrovství hodně ovlivnila samotná příprava, protože jsem ji takřka celou promarodila a nemohla se na mistrovství pořádně připravit. Přesto nejsem spokojená. Nejvíc mě mrzí prohra v týmech s Portorikem, kdy jsme se spoluhráčkami ztratily takřka už vyhrané utkání a tím nepostoupily mezi nejlepších dvanáct týmů světa. Více se mi dařilo v jednotlivcích a v mixech. Tam jsem shodně skončila na 33. – 64. místě na světě.

REPREZENTACE na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa.Budete vzpomínat na Čínu? Jaké dojmy ve vás zachovala?

Vzpomínat budu samozřejmě ráda. Měli jsme v Šanghaji dost času, abychom si prohlédli ty nejvýznamnější turistické památky, například Starou Šanghaj nebo nejmodernější mrakodrapy. Pro mě byla velkým zážitkem také Šanghaj v noci, kdy jsou mrakodrapy nasvíceny různobarevnými světly. Překvapilo mě, jaký chaos vládne v dopravě. Řidiči nerespektují žádná pravidla ani semafory, takže přes křižovatku se dostanou vždy první ti, kteří mají nejvíce odvahy. Do toho se plete moře chodců, cyklistů a motocyklistů. Všechno ale nějak funguje a nehod je minimálně. Největší problém v Číně jsme měli s jídlem. Zvyknout si na jídlo z jejich ingrediencí a plné koření, to byl oříšek, stejně jako na hůlky, které jsme na začátku dostali. Naštěstí nám později připravili i příbory a trochu stravitelnější pokrmy.

Blíží se Vánoce. Jaký program budete mít přes vánoční a novoroční svátky?

Vánoční svátky prožiji doma v Řetůvce a České Třebové se svými nejbližšími. Těším se, až si budu moci vychutnat vánoční atmosféru. Mezi svátky se vracím do Havířova, kde budu trénovat. Silvestra a Nový rok prožiji opět doma.

Čeká nás nový rok 2015, co si od něj vy osobně slibujete?

Chtěla bych více proniknout do evropské špičky. Konkurence je sice veliká, ale budu makat a udělám pro to všechno. Ráda bych uspěla na svém posledním domácím juniorském šampionátu, cílem je samozřejmě zlatá medaile. Ráda bych uspěla na červencovém Mistrovství Evropy v Bratislavě. Doufám, že budu hlavně zdravá a že jsem si kopec smůly vybrala už na podzim před mistrovstvím světa.

Vaše sportovní cesta začala v klubu TTC Ústí nad Orlicí. V tomto, i jiných klubech, hraje spoustu malých hráčů a hráček. Co byste jim poradila, aby si i oni mohli splnit své sny, třeba účastí na velkých turnajích, jako jsou evropské nebo světové šampionáty?

Kdyby mi na začátku někdo řekl, že pojedu na juniorské mistrovství světa, tak mu asi neuvěřím. Ale radit mladým? To si ve svým věku snad ani nedovolím…(směje se). Určitě na sobě musí tvrdě pracovat, věřit si a neztrácet naději, když to třeba zrovna nepůjde. Ideální by bylo, aby měli stejné podmínky, jako mají ti nejlepší hráči. Já jsem strašně vděčná svému tátovi, který mně tyto podmínky zajistil, a já můžu být tam, kde jsem.

Mohu vás poprosit o slovo na závěr?

Blíží se konec roku, takže všem přeji šťastné a pokojné vánoční svátky, bohatého Ježíška a úspěšný nový rok.
Také my vám jménem redakce a všech čtenářů Orlického deníku přejeme klidné a šťastné vánoční svátky, do nového roku 2015 zejména tolik potřebné zdraví, štěstí a mnoho dalších podobných úspěchů, o které se s vámi v budoucnu na našich stránkách opět rádi podělíme.

(mk, bed)
23.12.2014
Autor: Redakce Orlického deníku

III. BTM: Skála, Nováková, Němeček a Kapounová

22. Listopad 2014

Tento víkend patří na “domácí scéně“ třetím Bodovacím turnajům mládeže ve stolním tenisu sezóny 2014/2015. V Blansku se uskutečnil Memoriál Jiřího Přikryla – bodovací turnaj mladšího žactva. Ve dvouhrách si prvenství vybojovali Radek Skála (TTC MS Brno) a Martina Nováková (SKP Ústí nad Labem), oba vyhráli své první celostátní “bodováky“ v životě.
V Hustopečích se hrál bodovací turnaj dorostu, který nesl název Velká cena města Hustopečí. Mezi dorostenci chyběla česká jednička Tomáš Polanský, který plnil klubové povinnosti v Extralize mužů. Do finále se stejně jako na dvou předchozích turnajích probojovali Jakub Němeček a Stanislav Kučera. Němečkovi se podařil čistý hattrick, opět svého klubového spoluhráče z SK DDM Kotlářka Praha porazil a vyhrál tak i třetí bodovací turnaj této sezóny. Dvouhra dorostenek se stala kořistí Barbory Kapounové z SKST Hodonín. Nejvýše nasazená hráčka sice klopýtla ve skupině s Dagmar Pěnkavovou, ale ve III. stupni soutěže už neztratila ani set a suverénně dokráčela k prvenství v turnaji.

Chile Open: Kapounová porazila Macudairaovou

11. Duben 2014

Jihoamerické město Santiago de Chile hostí tento týden další z turnajů seriálu ITTF World Tour ve stolním tenisu – Chile Open 2014, který patří do tzv. Challenge series s celkovou dotací 30.000 US dolarů. Čtyřdenní “miniturnaj“ vyvrcholí závěrečnými zápasy v neděli 13. dubna. Do Jižní Ameriky se vydaly i tři mladé české stolní tenistky – Karolína Mynářová, Barbora Kapounová, Veronika Tušlová, které v Chile doprovází reprezentační trenér juniorek Kamil Koutný.
Trojlístek českých hráček na Chile Open 2014 startuje ve dvouhře žen a ve dvouhře juniorek do 21 let. V obou disciplínách již skončily boje v kvalifikačních skupinách. Ve dvouhře žen vyhrála Karolína Mynářová skupinu 3, Barbora Kapounová byla ve skupině 2 na druhém místě a Veronice Tušlové patřila ve čtyřčlenné skupiny 6 třetí příčka. Všechny tři české stolní tenistky si zahrají hlavní soutěž.
V kvalifikaci dvouhry juniorek do 21 let si vedla skvěle sedmnáctiletá Barbora Kapounová, která vyhrála skupinu 1, když na její raketě skončila Japonka Šiho Macudairaová, 78. hráčka světového žebříčku žen! Karolína Mynářová i Veronika Tušlová skončily ve svých kvalifikačních skupinách na třetích místech.